ANKARA DÜĞÜN

blog yazısı ekle !

ANKARA DÜĞÜN

Düğün; toplumsal hayat içerisindeki en önemli olaylardandır. Gelenek görenek motiflerine sahiptir. Hem şehirde yaşayan insanların hem de köyde yaşayan insanların düğün gibi özel günlerin kutlaması yapılır. Düğün için geniş gelenek ve görenekler zinciri izlenir. Hatta bu gelenek görenek zinciri kurallara bağlanır yani törelere dönüşür. Ankara düğün olayı oğuz Türkleri ile başlar, ancak günümüze kadar değişen ortam ve şartlara bağlı olarak oğuz Türklerinin etkisi azalmıştır.

Eski Ankara düğün olaylarının bazı özellikleri şunlardır:

  • Perşembe günü, düğünün başlangıç günüdür ve yedi gün kadar sürerdi.
  • Düğünlerde eğlence için zurna, saz, davul gibi enstrümanlar kullanılır, çeşitli gösteriler düzenlenirdi.
  • Müzik eşliğinde halay çekilir.
  • Köçekler, Ankara düğün eğlencesinin simgelerindedir. Misafirleri şovları ile eğlendirirlerdi.
  • Misafirler davet edilir, en güzel şekilde ağırlanırdı.
  • Yemek daveti düzenlenir ve erkek tarafı yakın akrabaları davet edilirdi.
  • Damadın evine çeşitli simgeler asılırdı. Buna düğün bayrağı veya bayrak kaldırmada denir. Bu simgeler içerisinde portakal, soğan, elmadır.

Rixos Grand Ankara - Ankara Düğün

Tunalı

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Mardin Konağı - Ankara Düğün

Çankaya

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

La Mozza İncek Restaurant & Balo - Ankara Düğün

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı İncek Mah. Dural Cad. No: 8 İncek-Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant - Ankara Düğün

Gölbaşı

Köşk Restaurant'ın bahçesini anlatmaya ise kelimeler yetmez. 1200 kişilik bu bahçede, dilerseniz havuz kenarında, dilerseniz göle karşı, dilerseniz şelalelerin arasında unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.
Günün bütün yorgunluğunu alan teras, eşsiz manzarası ve açılıp kapanabilen çatısıyla müdavimlerinin vazgeçilmezi haline geldi bile. Mekanın 450 ve 600 kişilik diğer salonları da boydan boya açılan camlarıyla öylesine ferah ki burada yiyeceğiniz akşam yemeklerinde Ankara'da olduğunuzu unutacaksınız.devamını oku...
Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Şilingir Meyhane - Ankara Düğün

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Ata Konağı Restaurant - Ankara Düğün

Hamamönü

Konağımız, son Osmanlı mimarisi tarzında tahminen 1850'lerden sonra inşa edilmiş olup, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korumaya alınmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde devletin ileri gelenlerinin konakladığı rivayet olunur.

Tamamen kullanılmaz, harabe haline gelmiş konağımız 2005-2006 yıllarında restore edilerek, tarihimize ve büyüklerimizin anısına saygı ifade eden Ata Konağı Restaurant olarak 23 Eylül 2006 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur.
Konağımız üç katı kullanıma açık dört katlı bir binadır. Tarihi doku bozulmadan yenileme yapılmasından dolayı katlarımızda büyüklü küçüklü 8 odamız bulunmaktadır. Restaurantımızda sabah kahvaltısı öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek servisi sunulmaktadır. Odalarımız bayan günleri, doğum günleri gibi grup yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Konağımız 2012 yılından itibaren geliştirilip, genişletilerek nişan, kına, düğün, sünnet, toplu yemek gibi etkinliklerde de kullanılabilecek 150 ve 200 kişilik iki ayrı bahçeye sahip olmuştur. Bahçeler birleştirildiği anda 350-400 kişiye hizmet verilecek konuma gelmektedir. Bahçe salonlarımızın üstü açılıp kapanabilir olup ısıtma ve soğutma sistemleri mevcuttur. Bu sayede dört mevsim hizmet verilmektedir. Lezzetli ve beğenilen yemeklerin yanı sıra bu konsept aranılan ve tercih edilen mekanlar arasında ilk sırayı almaktadır.devamını oku...
Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

İncek Sofrası - Ankara Düğün

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara


Ankara düğün olayı günümüzde değişikliğe uğradığını söylemiştik. Mesela yedi günlük düğün süresi kısalmıştır. Üç güne indirilmiştir. Ankara düğün günü öncesinde geline kına yakılırdı. Hatta kına gecesi denilen özel gecelerden biridir. Aynı zamanda düğün günleri hafta sonlarına denk gelmektedir. Çünkü çalışan insanların tatil günlerine denk getirilmektedir. Düğün olayları üzerindeki değişimler ekonomik sebeplerin yanı sıra sosyal çevrenin de etkisi de görülmektedir.

Kısacası Gerek Ankara düğün olayı gerekse Türk düğün kutlamaları, olayları diğer uluslara göre oldukça farklıdır. Türkiye'nin farklı şehirlerinde, bölgelerinde düğün olayları farklılık gösterir. Ama hangi bölgeye hangi düğüne giderseniz gidin Türklerde değişmeyen bir özellik vardır. O da misafir ağırlamak ya da konukseverliktir. Ankara düğün olayı kadar misafir çağırma, konaklatma, yeme -içme gibi hizmetlerden her biri özenli olarak yapılırdı.

Son yıllarda eğlence anlayışında farklılıklar olmuştur. Düğün kutlamaları da bunlardan biridir. Ancak gelenek- göreneklere bağlılık devam etmektedir. Mesela düğün olayı için farklı mekanlarda eğlence, yemek gibi organizasyonlar yapılmaktadır. Ankara düğün olayları da bunlar arasında yer almaktadır. Hatta eski usul düğün hazırlıkları artık profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Dolayısı ile düğün olayları için düğün salonları gibi yeni trendler ortaya çıkmıştır. Ankara düğün salonları farklı kapasiteleri ile hizmet sunmaktadır.

Düğün günü gelin ve damat için unutulmaz anlardandır. Dolayısı ile yapılan her hazırlık kusursuz ve eksiksiz olmalıdır. Ankara düğün mekanları bu konuda gelin ve damat üzerindeki yükü hafifletmektedir. Çünkü organizasyon konusunda oldukça başarılı girişimler yapılmaktadır. İstenilen tarzda düğün kutlaması için tercihi belirtmeniz yeterli olacaktır. Mevlit ya da davullu zurnalı bir Ankara düğün için seçenekler mevcuttur. Seçim size kalmıştır.

Ankara düğün kutlamaları yemekli olabileceği gibi limonata, pasta gibi ağızları tatlandıran, tatlı menüleri ile misafirleri ağırlamak da mümkündür.